Zdravstvo i socijalna skrb

Značajan porast udjela starijeg stanovništva, kao jedne od socijalno ranjivih skupina, u ukupnom stanovništvu, povećava potrebe za socijalnom skrbi te socijalnim uslugama o kojima ovisi kvaliteta života starijih osoba.

Pomoćnik u nastavi, oblik je podrške učenicima s posebnim obrazovnim potrebama koji su uključeni u redovan sustav odgoja i obrazovanja.

Obzirom na činjenicu da živimo u doba produženog životnog vijeka, što logično prati i spoznaju da je svakog dana sve veći broj starijih ljudi, javlja se potreba u društvu za organiziranjem cjelokupne brige za osobe treće životne dobi.  S obzirom da se životni vijek pojedinca posljednjih godina znatno produžuje, sa sigurnošću će se povećati i broj starijih osoba koje nisu samostalne i kojima je potrebna pomoć drugih osoba. U tom smislu, potražnja za njegovateljicama starijih osoba strelovito raste.